Chisturi hidatice multiple tratament?

Intoxicatii

Postata de Utilizator11702814194 cu 4 luni in urma.

Tratamentul cu albendazol da rezultate?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 4 luni

Buna ziua,

Tratamentul pentru chisturile hidatice multiple implica, de obicei, o combinatie de interventie chirurgicala si administrarea de medicamente antiparazitare.

Interventia chirurgicala este adesea necesara pentru indepartarea chisturilor mari sau pentru tratarea complicatiilor, cum ar fi ruperea sau infectia chisturilor. Chirurgia poate implica excizia sau drenarea chisturilor si este adesea urmata de administrarea de medicamente antiparazitare.

Albendazolul este un medicament antiparazitar care poate fi utilizat in tratamentul chisturilor hidatice, dar eficacitatea sa nu este foarte bine stabilita in cazul chisturilor multiple.

Este important sa discutati cu un medic specialist in cazul chisturilor hidatice multiple, deoarece tratamentul poate varia in functie de mai multi factori, cum ar fi localizarea si dimensiunea chisturilor, complicatiile asociate si sanatatea generala a pacientului.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/medicina-interna

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Parazitoze/chistul-hidatic-hepatic-boala-cu-multiple-complicatii_16626