Ce se întâmpla dacă mănânc ciuperci care au putrezit?

Intoxicatii

Postata de Utilizator11725051196 cu 4 saptamani in urma.

Am mâncat niște ciuperci care aveau un miros ciudat și când le-am gusta aveau un gust amar. Iar când am căutat pe google a spus ca asa sunt ciupercile care au putrezit. Oare știe cineva ce o sa patesc si ce simptome o sa am?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 4 saptamani

Buna ziua,

Daca ati mancat ciuperci putrezite, exista o posibilitatea ca sa va imbolnaviti.

Acest lucru se datoreaza toxinelor care se acumuleaza in ciuperci odata cu procesul de putrefactie.

Simptomele pot varia de la o persoana la alta, dar in general, consumul de ciuperci stricate poate duce la probleme digestive, cum ar fi greata, varsaturi, dureri abdominale si diaree.

In unele cazuri, puteti simti si ameteala, dureri de cap sau puteti avea febra. Daca simtiti unul sau mai multe din aceste simptome, este recomandat sa va prezintati la medic.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/gastroenterologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Tulburari-de-tranzit--diareea-si-constipatia-/cum-facem-diferenta-dintre-intoxicatia-alimentara-si-indigestiei_16595
sfatulmedicului.ro/Toxiinfectii-alimentare/diferenta-dintre-gastroenterita-virala-si-toxiinfectia-alimentara_17080