Am spart un termometru cu mercur

Intoxicatii

Postata de Andz10 cu 10 ani in urma.

Buna seara,

Am spart un termometru cu mercur, nu am intrat in contact direct cu bilutele pe care le-am strans pe un faras si apoi le-am pus intr-o punga de plastic impreuna cu termometrul spart si cu cioburile. Punga am aruncat-o la lada de gunoi.

M-am uitat cat de bine am putut cu o lanterna, am sters cu un mop suprafata de parchet afectata.

A durat cam 2-3 minute de cand s-a produs evenimentul si pana m-am "dezmeticit. Le-am strans apoi am oprit caldura si am deschis larg geamul...

Are sens sa-mi fac griji? Am citit tot felul de povesti apropo de vapori inhalati si de alte minuni. Nu sunt de specialitate asa ca intreb:

Are sens sa ma ingrijorez data fiind cantitatea mica si a faptului ca l-am strans repede?
Trebuie sa merg sa-mi fac vreo analiza?
Mai e ceva ce-ar trebui sa fac si n-am facut?

Tin minte din liceu ca se neutralizeaza cu sulf. Am sunat la 2 farmacii din zona dar nu au...

Multumesc. E prima (si sper ultima) data si am zis ca e mai bine sa fiu sigur.

Raspunsuri (1)

Vai de capul tau

acum 9 ani

Singura problema este ca l-ai aruncat la ghena de gunoi. sunt firme specializate care colecteaza mercurul. E ca si cum ai zice ca l-ai aruncat pe scara blocului, sa sufere altii !