Recuperarea completa a extensiei genunchiului poate fii mai inceata?

Interventie chirurgicala

Postata de Utilizator11535668238 cu 5 ani in urma.

Bună ziua, am 19 ani și in urma cu 3 saptamani am suferit o operatie de lia la genunchiul drept, momentan nu pot face extensia genunchiului completa si asta ma sperie, iar flexia este la 80-85°. Doctorul care m-a operat mi-a spus ca umbland mult inainte de operatie cu el "schiop" a afectat tendoanele si acestea isi vor revenii mai greu, daca aveti vreun sfat cum as putea sa-mi recapat extensia as fii foarte recunoscator. Mentionez ca fac kinetoterapie de o saptamana si jumatate si merg doar cu o carja si nu prezint dureri.

Raspunsuri (1)

Utilizator11536426352

acum 5 ani

Salut. Trebuie sa faci zilnic kinetoterapie unde trebuie sa se puna gheata în reprize de 10 15 min cam de 3 ori pe sedinta. Trebuie sa faci exercitii de recâștigare a extensiei, exercitii pe care in mod normal le faci cu kinetoterapeutul. Trebuie facut de la ușor la greu si de la simplu la complex. Totodată trebuie sa folosesti aparatul numit Kinetec - te ajuta la redobândirea flexiei dar si a extensiei. Recuperarea LIA este de lunga durata si necesita multa munca si multă rabdare. Mult succes