Cand ma pot sprijini pe un picior operat!?

Interventie chirurgicala

Postata de Ana cu o luna in urma.

Buna ziua, in urma unui accident casnic am fost operat de urgenta! Diagnostic externare: plaga taiata glezna stanga cu interesare arteriala, sectiune completa tendoane digitale comune extensoare (degetele 2-5). Interventii chirurgicale: sutura in x hemostatica ramuri tibiala anterioara, tenorafie primara tendoane digitale extensoare comune, lavaj, hemostaza sutura.
Am avut de stat 4 saptamani cu piciorul imobilizat in ghips, cand scot ghipsul nu stiu ce sa fac imi este frica sa pun piciorulin pamant! Intrebare: este mai bine sa astept pana merg la consultutul de la medicul de recuperare medicala? Chiar nu stiu ce sa fac! As fi recunascatoare daca mi-ati putea da un sfat! Va multumesc!

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

Inainte de a lua vreo decizie, este important sa respectati recomandarile medicilor. In cazul unei operatii, recuperarea poate dura timp si variaza de la persoana la persoana.

Momentul in care puteti incepe sa va sprijiniti pe piciorul operat depinde de mai multi factori, incluzand tipul de operatie efectuata, varsta, starea generala de sanatate etc.

In general, dupa ce ati fost operat la picior si ghipsul a fost indepartat, este recomandat sa nu va sprijiniti imediat pe picior si sa folositi mijloace auxiliare de deplasare, precum carjele, pentru o perioada. Treptat, odata cu trecerea timpului si imbunatatirea starii piciorului, veti putea incepe sa va sprijiniti pe piciorul operat, dar cu precautie.

Consultarea medicului de recuperare medicala este necesara pentru a stabili un plan de recuperare potrivit pentru dumneavoastra. Acesta va poate sfatui cu privire la momentul potrivit pentru a incepe sa va sprijiniti pe picior si va poate recomanda un program de fizioterapie pentru a ajuta la refacerea musculaturii si a mobilitatii piciorului.

In orice caz, nu incercati sa faceti prea multe prea repede. Ascultati-va corpul si nu fortati lucrurile daca simtiti durere. Fiti rabdatori cu dumneavoastra si dati-va timp pentru a va recupera complet.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/ortopedie

Articol de interes:
sfatulmedicului.ro/Educatie-pentru-sanatate/recuperarea-medicala-dupa-o-interventie-chirurgicala_17602

Ana

acum o luna

Multumesc!