E normal sa imi faca sinusul zgomot cand inghit saliva la 10 zile dupa ce am scos maseaua?

Interventie chirurgicala ORL

Postata de Utilizator11611168518 cu 3 luni in urma.

Am mers la dentist sa scot nervul dintro masea si cum a scos nervul a gaurit la toate 3 radacinile sinusul si mi.a bagat material in sinus. Dupa 2 saptamani am inceput sa am o scartaitura cand faceam miscari bruste si mam dus din nou la un alt dentist sa vad ce este si mia spus sa fac radiografie si un CT sinus si a spus ca am sinusul gaurit si materialul imi ajunge pana in sinus. A spus ca pot sa scot maseaua afara sau sa imi deschida sa curețe materialul care este inafara radacini maselei.
Am ales sa scot maseaua afara mi.a pus membrana pe sinus si implant de os si ma cusut.
Intrebarea mea este: e normal ca atunci cand inghit saliva sa imi faca zgomot sinusul ? Uneori simt ca am apa in interiorul urechi? Au trecut 10 zile de cand am scos maseaua

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 luni

Buna ziua,

Dupa o extractie dentara, in special una care a implicat sinusul, pot sa apara anumite senzatii neobisnuite, inclusiv posibilitatea sa simtiti unele zgomote sau "scartaituri". Acestea pot fi rezultatul procesului de vindecare sau o reactie la materialul utilizat de dentist pentru a proteja sinusul.
Urechea poate fi, de asemenea, afectata, dat fiind ca sinusurile si urechile sunt conectate prin intermediul tuburilor Eustachian. Senzatia de "apa in ureche" poate proveni de la o acumulare de lichid in sinus.

Orice disconfort sau schimbare dupa o interventie chirurgicala poate indica o posibila problema si ar trebui sa discutati imediat cu un medic.

Alegeti un medic specialist potrivit pentru dumneavoastra: https://www.clickmed.ro/medic/orl

Articol de interes:
sfatulmedicului.ro/Nasul-si-sinusurile/remedii-de-ajutor-pentru-drenajul-sinusurilor_18199