De la ce e acest vajait in urechea dreapta ?

Interventie chirurgicala ORL

Postata de Laura.V cu 10 luni in urma.

Buna ziua .
De mai bine de 2 luni ma confrunt cu acest vajait in urechea dreapta.E foarte deranjant si am observat ca la stres sau suparare se accentueaza sunetul.Vajaitul se manifesta tot timpul dar parca in momentul in care ma concentrez mai mult pe ceva la lucru se accentueaza (lucrez la calculator ).Am impresia ca imi aud pulsul dar doar in urechea dreapta.Se poate sa imi spuneti de la ce ar putea fi sau ce as putea face sa imi treaca.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 10 luni

Buna ziua,

Simptomele pe care le descrieti, cum ar fi vajaitul persistent in urechea dreapta si accentuarea acestuia in situatii de stres sau concentrare, pot fi asociate cu acufenele. Acufenele sunt sunete resimtite in ureche sau in cap in absenta unei surse externe de sunet. Acestea pot fi cauzate de mai multe lucruri, cum ar fi expunerea la zgomote puternice, infectii ale urechii, blocarea cerumenului, stresul, hipertensiunea arteriala sau leziunile la nivelul urechii sau al nervului auditiv.

Pentru a determina cauza exacta a simptomelor dumneavoastra si a primi un tratament adecvat, ar fi recomandat sa consultati un medic specialist ORL (otorinolaringolog). Medicul va putea face o evaluare detaliata a urechii si va solicita, daca sunt necesare alte teste suplimentare, cum ar fi audiometria sau tomografia computerizata, pentru a exclude alte probleme sau afectiuni asociate.

In plus, puteti incerca anumite masuri de auto-ingrijire, cum ar fi evitarea expunerii la zgomote puternice, reducerea nivelului de stres, evitarea cofeinei sau alcoolului, si utilizarea unui ventilator sau a unui sunet de fundal pentru a masca sunetul produs de acufene.

Este important sa consultati un medic pentru a obtine diagnosticul corect si tratamentul potrivit in cazul dumneavoastra. Numai un medic specialist poate face o evaluare completa si poate stabili ce anume provoaca acufenele si cum pot fi gestionate cel mai bine.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/orl
Articol de interes:https://sfatulmedicului.ro/Afectiuni-ale-urechii/ce-poate-cauza-tiuitul-in-urechei_16400