De ce nu mi revine vocea ,desi au trecut 5 saptamani de la operatia pe corzile vocale?

Interventie chirurgicala ORL

Postata de Utilizator11558452186 cu 4 ani in urma.

Buna ziua.Am fost operata in aprilie 2019,pe corzile vocale,ac***a diagnosticul laringita cronica pseudomixomatoasa si tumora laringelui cu evolutie imprevizibila si necunoscuta.
Rezultatul biopsiei este : mucoasa cu epiteliu cu acantoza , para si hipercheratroza, organizare papilomatoada,displazie usoara si proces inflamator cronic cu componenta mixomatoasa.Ce inseamna acest rezultat? In timp boala evolueaza in cancer?
Dupa 5 saptamani de la operatie ,vorbesc foarte greu, sunt foarte ragusita. Asa nu pot vorbi. Imi va reveni vocea? Sau voi ramane asa? Multumesc

Raspunsuri (2)

Admin SfatulMedicului

acum 4 ani

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control medical. Articol de interes: //sfatulmedicului.ro/Afectiunile-laringelui/corzile-vocale-muschii-vocii-tale_17125

Utilizator21586844598

acum 4 ani

Poate ai fost operata aiurea, ca se intampla des si atunci acea operatie ti-a facut mai mult rau decat bine