Cum pot scapa de durere?

Interventie chirurgicala ORL

Postata de Alexandra cu 10 luni in urma.

Buna ziua! Am o durere pe partea stanga a capului, ganglioni inflamati si o usoara durere de ureche pe partea stanga si amigdala stanga care mi se duce si inspre dinti. Tin sa precizez ca nu este o durere foarte mare, doar ca tot ma deranjeaza zi de zi, si sunt ametita. Multumesc pentru raspunsuri!

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 10 luni

Buna ziua,

Este important sa identificati cauza durerii, deoarece tratamentul va fi diferit in functie de cauza. Simptomele pe care le experimentati, pot fi semn al unei infectii in sfera ORL, sinuzitei, nevralgiei de trigemen sau al unei migrene.

Cu toate acestea, exista cateva lucruri pe care le puteti face pentru a reduce durerea si disconfortul. Acestea includ:

- Odihna si relaxare: incercati sa va odihniti si sa reduceti stresul pentru a reduce tensiunea musculara si pentru a reduce durerea.
- Aplicati caldura sau gheata: ambele pot ajuta la reducerea inflamatiei si a durerii. Incercati sa aplicati o compresa calda sau rece pe zona afectata.
- Medicatie: puteti lua analgezice sau antiinflamatoare pentru a reduce durerea si inflamatia.
- Hidratare: asigurati-va ca beti suficienta apa, deoarece deshidratarea poate fi o cauza a durerii de cap.
- Masaj: un masaj usor al gatului, umerilor si scalpului poate ajuta la reducerea tensiunii musculare si a durerii.

In cazul in care durerea persista sau se agraveaza, este important sa consultati un medic pentru evaluare suplimentara si pentru a exclude eventualele afectiuni grave.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/orl

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Infectiile-urechii/infectiile-urechii_474
sfatulmedicului.ro/Nasul-si-sinusurile/de-ce-apare-si-cum-tratam-sinuzita_15018
sfatulmedicului.ro/Leziuni-ale-nervilor-cranieni/nevralgia-de-trigemen_10463

Multa sanatate!