Buna! Am probleme cu trompa lui Eustachio..?

Interventie chirurgicala ORL

Postata de JUMANCA DANIEL cu 5 luni in urma.

Ceea ce mă interesează este DACA ESISTA POSIBILITATEA DE A VIZUALIZA trompa lui Eustachio in întregime cu o camera video sau ceva asemănător.. și cum se numește procedura. MULȚUMESC ANTICIPAT!

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 5 luni

Buna ziua!

Exista posibilitatea de a vizualiza trompa lui Eustachio cu ajutorul unor proceduri medicale, cum ar fi o examinare endoscopica a nasului si gatului, denumita rinofibroscopie sau otorinolaringoscopie. Aceste proceduri implica utilizarea unui tub subtire si flexibil echipat cu o camera video, care este introdus in nas si urmareste trompa lui Eustachio pana la gat. Cu ajutorul acestei camere video, medicul poate vedea trompa lui Eustachio in intregime si poate evalua eventualele probleme sau blocaje.

Pentru a programa o astfel de procedura, ar trebui sa consulti un medic specialist ORL: https://www.clickmed.ro/medic/ORL

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Infectiile-urechii/infectiile-urechii_474