As dori o dieta alimentara pentru insuficienta renala de gradul 3?

Insuficienta renala

Postata de Alexandra158 cu 6 ani in urma.

In luna octombrie 2017 am fost operat si am ramas cu in singur rinichi. Incerc sa ma documentez ce am voie sa mananc, cat si cand, dar si ce nu am voie sa mananc.
Cat am voie sa beau? Stiu ca nu am voie alcool si nu ma deranjeaza,si asa nu consumam decat la evenimente si in cantitati mici. Dar cata apa, cat ceai.?Ce fructe si legume am voie si nu am voie?
Nu am alte probleme de sanatate. Cu colesterolul stau bine, cu glicemie la fel, probe hepatice, de asemenea, stau bine.
Multumesc anticipat!

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 6 ani

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control medical.
Articol de interes: //sfatulmedicului.ro/Afectiuni-ale-rinichilor/top-15-alimente-pentru-persoanele-cu-insuficienta-renala_9827