Insomine la 21 de ani ?

Insomnie

Postata de Utilizator11720074452 cu 2 luni in urma.

Bună ziua! De câteva zile mă confrut cu o problemă: Nu pot adormi noaptea, adorm dimineața câteva ore, dar mă simt odihnită. 2 nopți am dormit toată noaptea. Poate fi insomnie? Sau este din cauza stresului? Ce ar trebui să fac? Mulțumesc pentru eventualele răspunsuri!

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

Insomnia poate fi de fapt un simptom care indica o problema de sanatate mai grava, cum ar fi tulburari de somn, depresie, anxietate, stres cronic, boli de inima, boli pulmonare, artrita etc. Daca insomniile se prelungesc mult timp poate duce la o scadere a calitatii vietii, ac***a posibilitatea de a dezvolta o boala cronica de inima sau alte afectiuni serioase.

In cazul tau, problema aceasta a inceput recent si este posibil sa fie legata de stres sau alte ingrijorari. Este indicat sa incerci sa faci niste activitati care sa te relaxeze inainte de a merge la culcare, cum ar fi cititul, ascultarea unei muzici linistitoare sau facerea unui dus cald. De asemenea, incearca sa ai un program de somn regulat, sa te duci la culcare si sa te trezesti la aceleasi ore, chiar si in zilele libere.

Daca insa aceasta problema persista, ar fi bine sa discuti cu un medic. Ei pot recomanda investigatii suplimentare sau o interventie terapeutica pentru a ameliora simptomele tale.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/psihiatrie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Educatie-pentru-sanatate/remedii-naturale-pentru-insomnie_18115
sfatulmedicului.ro/Insomnia-si-alte-tulburari-de-somn/tratamentul-homeopat-ajutor-in-insomnii_16162