Poate fi vorba de înec secundar ?

Ingrijirea

Postata de cu 5 luni in urma.

Buna seara,
Am tot citit despre inecul secundar și mă tot frământă o intrebare
Verișoară mea a inhalat apa de la chiuveta ,pe nas,a citit despre acest înec secundar și acum sta in panica,eu ii spun și cred că nu are așa ceva i,mă gândesc eu după mine că sunt și spălături nazale care se fac Intra nazal,mai ales că nu a tusit deloc doar a tras niste apa pe nas din palma însă pentru liniștea ei voiam să cer o părere sa i o pot arata ,sa nu creadă că doar o încurajez eu,ori se poate întâmpla așa,sa fie înec secundar? Menționez că nu are nici un simptom deocamdată,doar și a desfundat nasul

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 5 luni

Buna ziua,

Inecul secundar sau asfixia secundara este un fenomen rar, care apare in urma inhalarii de apa in plamani si este asociat in general cu inecul in apa adanca. Aceasta se intampla atunci cand o cantitate mica de apa ajunge in plamani si provoaca o reactie inflamatorie. Simptomele includ tuse persistenta, dificultati de respiratie, senzatie de sufocare si oboseala excesiva.

Daca verisoara dumneavoastra nu are niciun simptom si nu a inhalat o cantitate semnificativa de apa, este putin probabil sa aiba inec secundar. Spalaturile nazale nu sunt la fel de periculoase ca inghitirea apei sau inhalarea acesteia in plamani.

Cu toate acestea, daca are ingrijorari persistente, este intotdeauna bine sa consulte un medic pentru o evaluare adecvata. Este important sa pastrati calmul si sa-i oferiti sustinere in aceasta situatie.

Va recomandam sa o programati pe verisoara dumneavoastra la un medic generalist: https://www.clickmed.ro/medic/medicina-generala

Articol de interes
sfatulmedicului.ro/Educatie-pentru-sanatate/ce-este-inecul-uscat-sau-inecul-secundar-si-cum-poate-fi-preveniti_17796