In cat timp se vindeca o unghie lovita?

Ingrijirea

Postata de AlexandraJ cu 2 luni in urma.

Acum 4 zile mi-am prins degetul la usa de la masina. Partea mai afectata de unghie a fost la baza, langa cuticula. Unghia mi s-a innegrit in ziua respectiva, dar acuma dupa 4 zile am ramas cu unghia si chiar langa cuticula umflata, si as vrea sa stiu in cat timp se retrage umflatura respectiva. Sa revina degetul la normal

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

Vindecarea unghiei lovite depinde de gravitatea leziunii si de capacitatea individuala de vindecare. In general, unghia lovita care s-a innegrit se vindeca in aproximativ 6-8 saptamani.

Umflatura de langa cuticula ar trebui sa se retraga in aproximativ o saptamana. Daca umflatura persista mai mult de o saptamana sau daca observati alte simptome cum ar fi dureri severe, febra sau daca unghia devine galbena sau verde, este important sa consultati un medic pentru a exclude posibilitatea unei infectii.

De asemenea, daca unghia a fost grav afectata, este posibil sa fie necesar sa asteptati pana la 6 luni sau chiar mai mult pentru a creste complet o noua unghie.

Alegeti un medic potrivit pentru dumneavoastra: https://www.clickmed.ro/medic/dermatologie

Articol de interes:
sfatulmedicului.ro/Educatie-pentru-sanatate/vanataie-vs-hematom-tipuri-cauze-tratament_18067