Ce medicament sau soluție este pentru Onychauxis sau hipertrofia unghiei?

Ingrijirea

Postata de Violeta cu 3 luni in urma.

Onychauxis sau hipertrofia unghiei.
Nepotului meu ai creste la picioare unghia mare în colțuri, a fost la medic ia taiat acolo colturile ,dar degeaba tot creste și se înnegrește și îl doare.Exista ceva care sa ai stopeze creșterea unghiei în colțuri? MULȚUMESC

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 luni

Buna ziua,

Tratamentul pentru Onychauxis sau hipertrofia unghiei in general, presupune ingrijire si taierea periodica a unghiei de catre un specialist. in cazurile severe, poate fi necesara interventia chirurgicala pentru a indeparta sau remodela unghia.

Unghiile incarnate sunt o problema comuna si pot fi cauzate de diverse lucruri, inclusiv taierea incorecta a unghiilor, purtarea de pantofi prea stramti sau leziuni la unghii.

Va recomandam sa-l duceti pe nepotul dumneavoastra la un podiatru sau la un dermatolog, care poate oferi sfaturi si tratament adecvat.

Alegeti un medic dermatolog potrivit pentru nepotul dumneavoastra: https://www.clickmed.ro/medic/dermatologie

Articol recomandat
sfatulmedicului.ro/Educatie-pentru-sanatate/cum-sa-tratati-unghiile-incarnate_11355