Vreau să știu dacă este permis sportul după injecție intramusculară, după o oră ?

Inflamatii

Postata de Utilizator11709833145 cu 2 luni in urma.

Pot să fac sport după ce am făcut o injecție intramusculară?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

Depinde de tipul de injectie intramusculara si de zona in care a fost administrata. Sunt unele medicamente care pot determina o senzatie de disconfort sau durere in zona de administrare si este recomandata odihna.

Pe de alta parte, unele injectii intramusculare nu provoaca disconfort major si se poate continua activitatea sportiva fara probleme, dar ar fi recomandat sa consulti medicul inainte de a lua decizia.

Totusi, ar fi bine ca sotul dumneavoastra sa astepte minimum 24 de ore dupa o injectie intramusculara inainte de a face sport, deoarece acest lucru ar putea accelera metabolismul medicamentului, reducand astfel efectul dorit. Pe scurt, ar fi recomandat sa fie precaut si sa acorde corpului sau timp sa se refaca dupa tratament.

Alegeti un medic specialist potrivit pentru dumneavoastra: www.clickmed.ro/medic/ortopedie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/dictionar-medical/antiinflamator_2815
sfatulmedicului.ro/Medicina-naturista/topul-alimentelor-cu-rol-antiinflamator_11671