Sunt periculosi ganglioni sub maxilar?

Inflamatii

Postata de Utilizator11709021176 cu 2 luni in urma.

Bună ziua mia apărut un ganglion sub maxilar am.stat asa o spatamana apoi am mers la dentist mia făcut extracție deoarece aveam două masele.cu infectie. Mia spus ca într-o săptămână ar trebui sa îmi dispară deoarece infecția a fost îndepărtată și iau și antibiotic
Doar ca atunci când înghit ma doare și simt o usturime la limba partea dinspre extracție. Oare de ce? Iar când mănânc ganglionul își mărește volumul iar apoi revine la normal. Oare care să fie cauza? Ce ar trebui sa fac? O sa treacă dacă iau antibiotic?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

Ganglionii limfatici sub maxilar pot deveni inflamati si sensibili atunci cand organismul lupta impotriva unei infectii, asa cum este cazul unei extractii dentare cu infectie. Cu toate acestea, in cazuri rare, acesti ganglioni pot fi periculosi daca inflamatia persista o perioada lunga de timp, deoarece poate indica o problema de sanatate mai grava, cum ar fi o boala autoimuna sau cancer.

De obicei, ganglionii limfatici isi revin la dimensiunea normala odata cu vindecarea infectiei. In acest caz, durerea pe care o simtiti la inghitire si usturimea poate fi, de asemenea, cauzata de extractie sau de infectia care se vindeca. Este normal ca ganglionul sa isi mareasca volumul atunci cand mancati, pentru ca acesta lucreaza pentru a filtra fluidele corpului si a lupta impotriva infectiei.

Daca dupa terminarea tratamentului cu antibiotice, ganglionul nu isi reduce dimensiunea, este recomandat sa reveniti la medic pentru investigatii suplimentare.

Alegeti un medic specialist potrivit pentru dumneavoastra: https://www.clickmed.ro/medic/orl

Articol recomandat:
sfatulmedicului.ro/Educatie-pentru-sanatate/inflamatia-ganglionilor-limfatici_8489

Va dorim multa sanatate!