Salut.baetelul meu de 12 ani a fost operat coborire de testicul?

Inflamatii

Postata de Utilizator11711818677 cu o luna in urma.

Salut baetul meu de 12 ani a fost operat coborire de testicul,a trecut totul foarte bine,dar dupa 4 zile dupa operatie i sa umflat si sa inrosit penisul..doctorul,spune ca e din cauza lipiciului ca este pus la pasament..oare asta e cauza?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

Este posibil ca simptomele prezentate de fiul dvs. sa fie din cauza unei reactii alergice la lipiciul folosit pentru pansament, cum a mentionat si medicul chirurg. Totusi, este important sa nu se excluda nicio posibilitate pana nu este investigata in mod corespunzator.

O alta cauza posibila care ar putea duce la umflarea si inrosirea penisului ar putea fi o infectie. Acest lucru poate fi cauzat de contaminarea zonei cu bacterii, ceea ce nu este neobisnuit dupa o operatie. Medicul dvs. ar trebui sa fie in masura sa va sfatuiasca in acest sens, dar daca problema persista, ar trebui sa cereti o a doua opinie.

Este importanta o monitorizare atenta si raportarea oricaror simptome noi sau agravante medicului.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/urologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Educatie-pentru-sanatate/complicatii-si-probleme-dupa-o-interventie-chirurgicala_7288
sfatulmedicului.ro/Educatie-pentru-sanatate/recuperarea-medicala-dupa-o-interventie-chirurgicala_17602