Inflamație Parotidă Dreaptă V.S. TM

Inflamatii

Postata de MembruMobileAppdianathhk cu 6 ani in urma.

Bună ziua!
Mama mea este în s-a Germania și acum 4 luni a observat în spatele urechii o proeminența de dimensiunea unei măsline, nedureroasă. În prezent, are dimensiunea unei nuci. A fost acolo la control, a făcut radiografie și pe diagnostic apare "Inflamație Parotidă Dreaptă V.S. TM". I s-a spus că trebuie operată, dar programarea este in mai.
Ea a hotărât să vină acasă. Întrebarea este dacă se poate opera în țară și în special mă interesează la Iași, Arcadia sau Sf. Spiridon. Este o operație dificilă, dacă este vorbă de o tumoră, este periculoasă sau este benignă? Menționez că nu a devenit dureroase decât după controlului din Germania când medicii au atins zona respectiva și au apăsat-o. Proeminența prezintă și mobilitate, își schimbă locul cu câțiva cm în funcție de poziția capului, uneori este bombată uneori se aplatizează.
Ce medic ar trebui sa o vadă mai întâi? Un otolaringolog sau să mergem la maxilo-facial?
Vă rog lăsați-mi orice sfat, am nevoie de informații. Mulțumesc!

Raspunsuri (1)

Utilizator11579464872

acum 4 ani

Buna seara! Ma intereseaza si pe mine.cum s a rezolvat situatia? Ce face mama?