Ganglion umflat la gat

Inflamatii

Postata de Utilizator11726831065 cu 6 zile in urma.

De aproximativ o săptămână mi a ieșit o umflatura in partea stângă la gat mai jos de ureche ,am luat antibiotic amoxiplus de 875mg insa nu mi trece și mi sa mărit și mă doare ,ce să fac?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 6 zile

Buna ziua,

Poate fi vorba de o infectie, de aceea ganglionul nu s-a micsorat in ciuda administrarii de antibiotice.

Primul pas ar trebui sa fie consultatia la medicul de familie, in cazul in care nu ai facut-o deja. Este posibil sa fie necesara o schimbare a tratamentului.

De asemenea, ar trebui sa te hidratezi bine si sa te odihnesti cat mai mult.

Fara a vedea ganglionul si fara a avea mai multe detalii, este dificil sa iti ofer un sfat mai concret. Cel mai bine este sa te consulti cu un medic specialist.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/orl

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Educatie-pentru-sanatate/inflamatia-ganglionilor-limfatici_8489
sfatulmedicului.ro/Afectiunile-tiroidei/ganglioni-cervicali-inflamati-cand-si-de-ce-apar_20522
sfatulmedicului.ro/Cancer/adenopatiile-si-alte-formatiuni-tumorale-si-pseudotumorale_1224