Ganglion submandibular?

Inflamatii

Postata de Ale cu o luna in urma.

Buna ziua. De ieri mi s-a inflamat un ganglion submandibular. Nu știu dacă este mobil ca nu îmi dau seama, dar doare doar la palpare. Mi-ar putea spune cineva care ar putea fi cauza ? Mentionez ca nu sunt racita si nici nu am suferit de dureri dentare recent. Multumesc !

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

Inflamarea ganglionilor limfatici poate fi cauzata de o varietate de factori, si nu neaparat de o infectie sau boala in curs de desfasurare. Stresul, oboseala, o alimentatie nepotrivita sau chiar o simpla iritatie a pielii din zona respectiva poate duce la inflamarea acestora. De asemenea, uneori, ganglionii inflamati pot fi semnul unui sistem imunitar slabit sau al unei boli autoimune.

In orice caz, este indicat sa nu neglijati aceasta problema si sa mergeti la un control medical pentru a elimina orice posibila cauza grava si pentru a incepe un tratament corespunzator, daca este necesar.

Alegeti un medic specialist potrivit pentru dumneavoastra:
https://www.clickmed.ro/medic/orl

Articol de interes:
sfatulmedicului.ro/Educatie-pentru-sanatate/inflamatia-ganglionilor-limfatici_8489

Va dorim multa sanatate!