Cum pot scapa de umflarea ganglionilor de sub limba, durere sub barbie, cat si durerea in gat ?

Inflamatii

Postata de Nelu T cu 2 luni in urma.

In urma cu o luna am facut 5 extractii de dinti din partea de jos a maxilarului, urmata de sase implanturi si fixarea unei coroane provizorii cu 10 dinti. Prin urmare am facut tratament cu nurofen si antibiotic 7 zile. A fost bine cateva zile pe urma fara dureri prea mari, dar pe urma au inceput sa se umfle ganglionii de sub limba, durere sub barbie si amigdalitele imflamate care ma dor cand mananc. Ce i mi recomandati sa fac cu tratamente naturiste daca este posibil. Nu mai suport injectii sau sa-mi ating gingiile, si trebuie sa-mi scot atele afara din gingi in urma suturari ?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

Umflarea ganglionilor de sub limba, durerea sub barbie si in gat pot fi cauzate de o infectie sau o inflamatie. Iata cateva sugestii care ar putea ajuta:

1. Clatiti-va gura cu apa calda cu sare: Acest lucru poate ajuta la ameliorarea durerii si la reducerea inflamatiei.
2. Incercati comprese calde si reci: Acest lucru poate ajuta la reducerea umflaturii.
3. Consumati alimente si bauturi calde, cum ar fi supele si ceaiurile. De asemenea, incercati sa evitati alimentele si bauturile foarte calde, care pot agrava simptomele.
4. Hidratati-va optim: Beti multa apa pentru a preveni uscarea gatului.
5. Odihniti-va cat mai mult posibil pentru a va ajuta corpul sa se vindece.

Eficienta acestor remediative naturiste poate varia de la o persoana la alta. Este important sa intelegeti ca aceste sfaturi nu inlocuiesc consultul medical. Daca simptomele persista sau se agraveaza, este important sa discutati cu un medic.

Daca doriti si opinia altui medic stomatolog alegeti unul potrivit pentru dumneavoastra: https://www.clickmed.ro/medic/stomatologie

Articol recomandat:
sfatulmedicului.ro/Afectiunile-cavitatii-bucale/infectiile-glandelor-salivare-sialadenitele_942