va rog ajutati ma

Infertilitate masculina

Postata de gina0688 cu 12 ani in urma.

Buna ziua,va rog frumos ajutati ma cu un raspuns,sotul meu sia facut spermograma si vreau sa stiu daca exista sansa sa avem un copil pe cale naturala sau prin FIV
Volum sperma:4
Aspect sperma:normal
T de fluidificare completa a spermei:60 minute
pH sperma:7,5
concentratie spermatozoizi:118mil/ml
Spermatozoizi mobilit.norm.:20%
Spermatozoizi mobilit.redusa/imobili:80%
Spermatozoizi viabili:80%
spermatozoizi aspect normal:12%
Spermatozoizi forme aberante:88%
Astept un raspuns,Va multumesc din suflet

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

rezultatul spermogramei indica modificari de mobilitate si morfologie (forma) ale spermatozoizilor. mobilitatea optima (peste 25%) este necesara pentru traversarea pasajului uterin de catre spermatozoizi si de a fecunda ovulul la nivelul trompei uterine (treimea ei externa);
exista tehnici de procreere asistata medical ca fecundatia "in vitro" (plasarea intrauterina a unui ovul fecundat in laborator) si inseminarea artificiala ( recoltarea de ovocite in perioada preovulatorie si de spermatozoizi, urmata de plasarea lor in amp**a tubara-trompa uterina).