teratospermie

Infertilitate masculina

Postata de ely deva cu 12 ani in urma.

buna!am facut ieri fiv+icsi si mi s-a spus ca analiza sotului este foarte p***a ( teratospermie).acum citeam ca in urma acestui diagnostic poate rezulta un copil cu malformatii congenitale.este adevarat?sunt disperata,dupa ce m-am luptat sa ajung in acest punct,acum sa aflu ca este foarte posibil sa am un copil cu probleme. sunt distrusa,va rog dati-mi un raspuns.multumesc

Raspunsuri (2)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Teratospermia indica un numar crescut de spermatozoizi cu morfologie anormala. Anomaliile de forma includ o gama larga de variatii: cap foarte mare , vezicula acrozomala care sa reprezinte sub 40% din circumferinta capului, varf turtit sau incovoiat, cap bifid, coada cudata. Spermatozoizii cu aspect si structura anormala sunt incapabili sa penetreze si sa fertilizeze ovulul. In acest caz se recurge la fertilizarea in vitro sau inseminare artificiala.

helenix

acum 11 ani

si sunt sanse de reusita cu o asemenea spermograma?
copilul iese normal?
multumesc :)