oligospermie moderata

Infertilitate masculina

Postata de alina_m cu 14 ani in urma.

sotul meu a fost diagnosticat in urma unei spermograme cu oligospermie moderata. nr. de spermatozoizi este de 9500000.motilitate 55 % cu 70 % progresiva si 30 % lenta.Avem vreo sansa in urma tratamentului sa creasca nr. de spermatozoizi la nr. normal? Avem sansa de a avea si noi un bebe? ne dormi f mult.Influenteaza tratamentul cu antibiotice nr. de spermatozoizi?
Inainte de spermograma a facut un tratament cu zanocin.Daca ne puteti sugera un tratament pt cresterea nr. in afara de vitamine. Va multumim. asteptam raspunsul dvs.

Raspunsuri (3)

IonVasile

acum 14 ani

Sanse sunt ca numarul de spermatozoizi sa creasca: un mod de viata cat mai sanatos. Odihna, alimentatie corecta si diversificata, renuntarea la fumat si alcool ( daca este cazul). Totusi, vitaminele de tipul vitaminei E si zinc sunt cele mai eficiente in acest caz. Motilitatea este acceptabila, cred totusi ca aveti sanse de reusita.

alina_m

acum 14 ani

multumesc pt raspuns. speram si noi sa reusim.

POP ANAMARIA

acum 12 ani

SPUNE-TI VA ROG SOTUL A FOST DIAGNOSTICAT CU OLIGOSPERMIE MODERATA 27,8 MILIONE, VOLUM 5,4 ML, PH 7,9 , MOBILITATE 60%-80%, CE PARERE AVETI POATE FI O PROBLEMA, TREBUIE SA NE FACEM GRIJI ? ARE NEVOIE DE TRATAMENT ?