oligoastenospesmie

Infertilitate masculina

Postata de danielion cu 8 ani in urma.

buna ziua ma numesc daniel am 28 de ani si am si eu o ntrebaream facut spermograma si totul este ok inafare de nr de sperma am 1000000 mil si am icercui acest punct cu nr lor ,iar la comentarii:oligoastenonspermie .ce inseamna oligoastenonspermia si exista tratament pt asa ceva din cauza ei am nr redus de sperm?va rog sa ma ajutati cu un sfat am facut si operatie de varicocel s degeaba.

Raspunsuri (1)

Dr. Lavinia Ivanescu

acum 8 ani

Buna ziua oligoastenospermia nu este o boala in sine ci mai degraba o descriere a numarului si caracteristicilor spermatozoizilor studiati din proba. Oligoastenospermia descrie un numar mic de spermatozoizi comparativ cu normalul care de asemenea nu au o mobilitate foarte buna . Numarul si mobilitatea precum si alte caracteristici necuantificate sau descrise de dumneavoastra pot influenta intr-o masura mai mica sau mai mare capacitatea de a obtine o sarcina in mod natural .
Recomandari: consultati un medic androlog si repetati spermograma peste trei luni .