Medic urolog

Infertilitate masculina

Postata de marilena54134907 cu 12 ani in urma.

Buna seara. Ma numesc Marilena si sunt casatorita de 2 ani. Eu si sotul suntem impreuna de 10 ani si in acest timp nu am ramas insarcinata niciodata. A facut si spermograma al carui rezultat este asa: Volum=1, 6ml; Aspect=neomogen; Vascozitate=crescuta; pH=8.0; Timp de lichefiere=20 min; Miros=caracteristic; Leucocite=0, 2 mil/ml; Culoare=alb-opalescent; Concentratia=0, 02 mil/ml; Viabilitate=10%, Mobilitatea: a=0/b=0/c=10/d=90;Totala= 10% (la 1h); Non-progresiva (c)=10%; Forme imobile (d)=90%.Concluzii oligoastenoteratozoospermie severa. Tot el facut si analize la sange: FSH=3.12 mlU/mL; LH barbati=5.19 mlU/mL; testosteron barbati=4.84 ng/mL. As dori sa stiu dk putem face si noi un bebe? Cu aceste rezultate putem apela si la inseminare artificiala. Ce ar trebui sa facem pt a avea un bebe? Astept un raspuns. Va multumesc din suflet.

Raspunsuri (2)

Iuli

acum 12 ani

Cred ca mai degraba ar fi indicata fertilizarea in vitro. Discutati cu un urolog inainte.

M.George

acum 11 ani

Nu prea sunt inbucuratoare rezultatele sprmogramei.Insamantare in vitro !!