medic urolog

Infertilitate masculina

Postata de yty79 cu 13 ani in urma.

Sotul meu a fost diagnosticat cu astenozospermie moderata dar nu i s-a prescris nici un tratament. Puteti sa-i recomandati ceva naturist si zinc si cum sa le ia.Va multumesc.

Raspunsuri (4)

Iuli

acum 13 ani

La astenozoospermie aveti sanse f mici sa concepeti pe cale naturala iar naturist pierdeti timp pretios. Va recomand sa incepeti cat de curand demersurile pentru metode de fertilizare asistata.

Succes si sa auzim de un bebe!

Dr Claudiu Tupea

acum 13 ani

In primul rand trebuie cautata CAUZA acelor modificari ale spermogramei. Exista foarte multe afectiuni care altereza parametrii spermei.
In ciuda promovarii agresive din ultimul timp, nu cred ca tratamentul naturist este o solutie viabila in orice situatie. Oricum, am mari indoieli privind eficienta in infertilitate.
Fertilizare asistata este solutia ultima, nu recomandarea de prima intentie, cand diagnosticul nu este deloc clar. Procedurile sunt scumpe, cu sanse variabile de reusita, nu trebuie sa fie utilizate DE RUTINA.
Recomad inainte de orice o evaluare completa endocrinologica/urologica care sa incerce sa stabileasca cauza clara.

ony13

acum 13 ani

Sotului meu doctorul i-a recomandat TRIBULUS TERRESTRIS 3 CPS/ZI timp de 3 luni. Se gaseste la plafar.

Cipriqn Tqnqse

acum 9 ani

D-le doctor, ma scuzati ca va deranjez, probabil cu intrebari ce nu-si au rostul. Am intrebat diversi doctori, dar nu inteleg un lucru. Trebuie sa astept sa se umple vezi ca sau sa urinez atunci cand simt? Va rog sa-mi dati un raspuns concrret!!:)