interpretare spermograma

Infertilitate masculina

Postata de ciucurel cu 12 ani in urma.

buna ziua!in urma efectuarii spermogramei am fost diagnosticat cu teratozoospermie.rezultatele au fost:volum 5 ml.valoareph 7,7.concentratie 125 de milioane pe ml.tip a rapid progresivi 9%.tip b lent progresivi 77%tip c neprogresivi 4%.tip d imotili 10%.celule rotunde 4 milioane pe ml.morfologie;17%normali.71 %cu defect de cap.8 %defect de coada.4%defectde piesa intermediara.leucocite 0.celule germinale 7,4 milioane pe ml.intrebarea este:Pot concepe copii pe cale naturala??va multumesc

Raspunsuri (3)

Iuli

acum 12 ani

Da dar sansa este redusa din cauza faptului ca trei sferturi dintre spermatozoizi sunt malformati.

Preda Catalin

acum 12 ani

in urma analizei spermogramei am fost diagnosticat cu oligoastenospermie moderata.valorile sunt:volum 4,4;ph 7,8;timp lichefiere 35min;nr.spermatozoizi 13,6 mil;mobilitate A 25,B20,C 10,D 45;LEUCOCITE 2900mm3;morfologie 60%forme tipice,15%pirifotmi,10%bicaudali,5%bicefali,5%microcefali,5%amorfi.va rog sa-mi spune-ti si mie daca am sanse sa fiu tatic.multumesc frumos

anonim

acum 12 ani

buna seara ,am facut o spermograma si rezultatul este acesta
Spermograma

Volum sperma 2.5 ml ≥1.5

Viscozitate normal normala

Aspect sperma normal normal

pH sperma 7.6 7.2 - 8

Concentratie spermatozoizi < 0.4 mil./ml ≥ 15

Leucocite 0.025 mil./ml < 1

................................

Comentarii :
Datorita numarului scazut de spermatozoizi nu se pot aprecia morfologia, mobilitatea si viabilitatea acestora.
Medic de laborator

Credeti ca este normal!!??