Interpretare spermograma

Infertilitate masculina

Postata de Scutaru3 cu 13 ani in urma.

Buna ziua.
Spermograma - Aspect sperma normal alba, vascoasa, opaca-
Volum sperma 1 mL
pH sperma 8.1
Timp de fluidificare sperma >30 min
Numar spermatozoizi 49.5 mil./ml
Spermatozoizi aspect normal 85 %
Spermatozoizi forme aberante 15 %
Spermatozoizi mobilitate normala(A+B) 25 %
Spermatozoizi mobilitate redusa/imobili(C+D) 75 %
Celule epiteliale absente -
Leucocite rare -
SPERMOCULTURA - EX. BACTERIOLOGIC
Culturi necrescute la 48 h
SPERMOCULTURA - EX. MICOLOGIC
Levuri:absente.
Comentarii::
Sperma cu vascozitate crescuta.
In urma examenului de mai sus am fost diagnosticat cu prostatita cronica si am urmat tratament cu levofloxxacina 500 mg timp de 10 zile la recomandarea medicului urolog. Dupa terminarea tratamentului la 2 sapt am repetat spermograma si rezultatul este cel de mai jos. Am 31 de ani si doresc sa stiu daca pot face copii. Si unde ar trebui sa ma adresez ac***a in vedere ca tratamentul urmat nu a folosit?

Denumire Rezultat
Spermograma - Aspect sperma normal alba, vascoasa, opaca-
Volum sperma 0.8 mL
pH sperma 8.3
Timp de fluidificare sperma >30 min
Numar spermatozoizi 22.1 mil./ml
Spermatozoizi aspect normal 85 %
Spermatozoizi forme aberante 15 %
Spermatozoizi mobilitate normala(A+B) 30 %
Spermatozoizi mobilitate redusa/imobili(C+D) 70 %
Celule epiteliale rotunde - rare -
Leucocite rare -
Comentarii::
Sperma cu vascozitate crescuta.

Raspunsuri (5)

Grig15

acum 13 ani

Aveti volumul de sperma foarte , foarte mic, 0.8...1 ml, Eu la varsta d-voastra aveam 6...7 ml si e normal sa fie redus si numarul de spermatozoizi normali si cu mobilitate crescuta, si in plus sperma este prea vascoasa, ar fi bine sa fie mai fluida. Incercati si tratamente naturiste.
Mult succes

Iuli

acum 13 ani

In peimul rand sperma este foarte putin cantitativa (ati respectat cele 3 zile de abstinenta cel putin?). Apoi sperma este prea acida, prea vascoasa si mobilitatea spermatozoizilor este scazuta. Consultati medicul pentru indrumari.

Alina

acum 11 ani

Buna ziua!
Stimate dle(dna) Doctor, va rog frumos sa imi desifrati aceasta spermograma:
lichid spermatic alb galbui, fluid
cantitate= 4 ml
pH= 7.5
densitatea spermatozoizilor= aprox 10 mil/ml
50 % fiind mobili, cu miscari prgresive bune is morfologie normala, numeroase celule epiteliale si leucocite. Va multumesc

Anonim

acum 10 ani

Buna ziua!
Volum: 3,2 ml
Culoare:opalescent
pH:7,4
Lichefiere:completa
Timp de lichefiere:15 min
Vascozitate: normala
Concentratia: 105mil/ml
Nr.total de spz in proba: 336mil
Motilitatea a+b: 78%
Motilitatea a+b+c: 81%
Morfologie
Forme normale:4%
Forme anormale:96%
Leucocite:1%
Spermatozoizi cu forme anormale: - defecte ale capului: 86%
- defecte ale gatului: 52%
- defecte ale cozii: 14%
teratozoospermie.
Va rog sa mi spuneti daca avem sanse sa avem un copil. Eu am hsg, analize de sange sunt ok.

Va multumesc.

ciprian

acum 10 ani

Buna ziua!
La ultima spermograma pe care am facut-o rezultatul a fost:
1-Cantitate, 3,2ml.
2-Aspect Alb-Galbui
3-Ph 7,5
4-Numar 12 Milioane
5-Viabilitate 10%
6-Natura miscarii Apar 1-2 spermatozoizi cu miscari active/camp microscopic
7-Forme atipice 10%
8-Celule spermatogenice 2%
9-Alte elemente rare leucocite
Concluzii: Oligozoospermie;Astenozoospermie
Medicul laborant care mi-a inmanat acest rezultat mi-a spus ca, cu acest rezultat va fi foarte greu sa am un copil!
Va intreb pe dv-stra desi observ ca demult nu ati mai raspuns la intrebarile anterioare:
Asi aprecia daca mi-ati spune daca cu aceste rezultate pot avea sanse macar prin inseminare artificiala?
Credeti ca ejacularea precoce este un factor in plus care duce la scaderea calitati spermei? ...acest produs care apare aici mai sus Erectan ManLong este recomandat in situatia mea sau nu_
Multumesc!