Interpretare spermograma,valori.

Infertilitate masculina

Postata de xantal cu 12 ani in urma.

Buna,am si eu o nelamurire?
Am facut o spermograma si rezultatele sunt:
volum 3,5ml
aspect sperma normal
t.de fluidificare completa >30min
ph 7,9
concentratie 58,4mil/ml
spermatozoizi mobilit.norm 40%
redusa 60%
viabili 68%
aspect normal 70%
forme aberante 30%
rare leucocite
Mentionez ca acum 6 luni am suferit o operatie de varicocel.
Cum sunt rezultatele? Ne dorim un copil! Se poate natural sau trebuie apelate alte metode?Multumesc anticipat!

Raspunsuri (1)

Iuli

acum 12 ani

Aveti o astenospermie moderata, adica spermatozoizii sunt mai lenti. Nu stiu care sunt intervalele de referinta. Timpul de fluidificare este prea mare. Nu stiu ph-ul fara interval. Gradulde infertilitate este moderat dupa parerea mea dar ar fi bine sa mergeti cu spermograma la urolog.