Interpretare spermograma - mobilitate progresiva scazuta.

Infertilitate masculina

Postata de RRobberrt cu 8 ani in urma.

Buna ziua, mi-au iesit ulrmatoarele reuzltate al analzie.
Am programare la urolog in 2 zile, dar sutn foarte curios. Imi poate cineva interpreta?
Va multumesc.

Zile abstinenta 5
Volum sperma 4ml ≥ 1.5
Viscozitate normala normala
Aspect sperma normal normal
pH sperma 7.8≥ 7.2
Concentratie spermatozoizi 21mil./ml ≥ 15
Numar total spermatozoizi/ejaculat 84mil.
Spermatozoizi cu mobilitate progresiva 10% ≥ 32
Mobilitate totala 25% ≥ 40
Spermatozoizi cu morfologie normala30% ≥ 4
Spermatozoizi cu anomalii ale capului42%
Spermatozoizi cu anomalii ale gatului18%
Spermatozoizi cu anomalii ale cozii10%
Spermatozoizi viabili70% ≥ 58

Raspunsuri (1)

Dr. Lavinia Ivanescu

acum 8 ani

Buna ziua , spermatozoizii cu mobilitate progresiva sunt spermatozoizii care au capacitatea de a se deprasa eficient (nu in jurul propriei cozi sau haotic) acestia sunt si spermatozoizii care fertilizeaza ovulul pentru ca au capacitatea de a ajunge la acesta . Va recomand sa repetati spermograma peste 3 luni si daca iese la fel , in cazul in care va doriti un copil si intampinati dificultati sa consultati un specialist in fertilitate.