Intepretare spermograma / sperma , sunt ok valorile?

Infertilitate masculina

Postata de MS cu un an in urma.

Buna ziua,

Va rog daca ma poate ajuta cineva cu interpretarea unei Spermograme. Testul a fost facut in aprilie 2023, mai jos sunt rezultatele. Am atasat si un link (poza) cu datele reiesite, valorile par ca ar fi normale. Mentionez ca am sub un an de cand incerc cu sotia sa avem un bebe , iar ea la randul are analizele reiesite ok.

Multumesc anticipat!

adresa_web_filtrata /a/saH03Se

Barbat 29 ani 7 luni

zile abstinenta - 4
volum sperma - 2.5ml
vascozitate - normala
aspect sperma - normala
ph - 8
concentratie spermatozoizi - 17.1mil/ml
numar total spermatozoizi ejaculat - 42.7mil
mobilitate totala (PR+NPR) - 58%
mobilitate progresiva - 35%
mobilitate non-progresiva - 23%
imobilitate - 42%
velocitate - 24um/s
numar spermatozoizi mobili/ejaculat - 24.7mil
numar spermatozoizi mobilitate progresiva / ejaculata - 14.9mil
spermatozoizi cu morfologie normala - 8%
numar de spermatozoizi / ml - 1.1mil
numar de spermatozoizi functionali/ejaculat - 2.8mil
leucocite - 1mil
detritus celular - prezent

#sperma #spermograma #ph #spermatozoizi

Raspunsuri (2)

acum un an

Buna ziua,

Spermograma este un test medical care analizeaza diferite caracteristici ale spermei, cum ar fi numarul, miscarea si forma. Interpretarea spermogramei poate ajuta la determinarea fertilitatii si la identificarea oricaror probleme de sanatate asociate cu calitatea spermei.

Pentru interpretarea spermogramei dumneavoastra, va recomandam sa va programati la un medic specialist in infertilitate: https://www.clickmed.ro/medic/infertilitate

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Analize-de-laborator/spermograma-utilizari-procedura-si-rezultate_17921
sfatulmedicului.ro/Infertilitate-masculina/infertilitatea-masculina_608

MS

acum un an

Multumesc pentru recomamdare, insa eu astept va rog daca se poate un raspuns aici online cum am mai vazut si in alte cazuri.