infertilitate

Infertilitate masculina

Postata de cooooooo cu 10 ani in urma.

buna ziua,
ce este teratozoospermia?care ar fi cauzele si daca exista sanse de vindecaresau tratamente posibile?

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Teratozoospermia inseamna ca mai mult de 70% dintre spermatozoizi sunt anormali dpdv morfologic.
Factori de risc recunoscuti pentru afectarea fertilitatii masculine sunt:
Temperatura scrotala crescuta (boli febrile, sauna, bai fierbinti);
Alcool in exces, droguri, fumat;
Expuneri profesionale la insecticide, pesticide, solventi organici;
Interventii chirurgicale inghino-scrotale (ex. hernie inghinala) sau criptorhidie;
Boli cronice (renale, tiroidiene, consumptive, diabet, neuropatii);
Boli cu transmitere sexuala in antecedente;
Medicamente – sulfasalazina, colchicina, steroizi anabolizanti sau alti hormoni sexuali, unele antihipertensive sau antidepresive, cimetidina, chimioterapice etc.

Investigarea suplimentara presupune, pe langa spermograma: spermocultura, biochimia spermei, dozari hormonale (FSH, LH, testosteron, prolactina) si indrumarea catre un urolog. Acesta poate recomanda, in functie de examenul genital, si alte teste (culturi din sperma sau secretie uretrala, ecografie testiculara, deferentografie, biopsie testiculara); se pot depista cauze locale inflamatorii sau tumorale, uneori asimptomatice, dar foarte grave (cancer testicular).