exista solutie?

Infertilitate masculina

Postata de virag cu 12 ani in urma.

Buna,sunt din jud Cluj.In urma cu trei ani am ramas insarcinata,dar am pierdut sarcina.Dupa un an sotul meu in urma unei spermograme,a fost diagnosticat cu o infectie numita staphylococcus aureus.A durat opt luni pana ia trecut,in timp ce si eu trebuia sa ma tratez ca sa nu am infectia.Dupa ce totul a revenit la normal si am trecut peste mai multe consultatii,sotul a mai facut o spermograma anul trecut,si a fost diagnosticat cu azoospermie.A fost trimis sa faca consult genetic si va scriu rezultatele:
Cariotip din sange periferic:cariotip masculin
formula citogenetica:46,xy nu sunt prezente anomalii cromozomiale numerice sau structurale.
Analiza microdeletiilor pe cromozomul Y prin analiza a 20 markeri STS este negativ.Dupa cele scrise,va rog sa-mi raspundeti daca e ceva anormal,si daca se poate trata azospermia sotului?Care sint cele mai bune metode,si poate sa-si revina la normal ca sa avem un copil biologic?Va multumesc anticipat.Virag.
UI:Nu are caile infundate pt spermatozoizi.

Raspunsuri (1)

google

acum 12 ani

Scrie pe Google ''''azoospermie'''' si gasesti multe informatii, forumuri de discutii, etc.