Cum aflu daca mai pot procrea

Infertilitate masculina

Postata de SorinVioras cu 13 ani in urma.

Am 43 ani si vreau sa stiu daca sotia mea mai trebuie sa se "protejeze". cum aflu acest lucru ?
Multumesc anticipat.

Raspunsuri (6)

Sari

acum 13 ani

Depinde.Care este varsta sotiei si daca ea face tratamente hormonale.
Daca la varsta barbatului, de 50 de ani, femeia, 44, a fost situatie cand nu a ramas gravida, ca dupa ce femeia a consumat laptisor de matca, a rams gravida, totul este relativ.Daca doresti, si sotia este de acord, sa incercati.Depinde si mental, ce doreste fiecare.Poate exista si la ginecologie diverse metode de testare, consultati-va si cu medicul de familie, dar atentie ce consumati, alimente sau medicamente, caci unele potenteaza functia de reproductie, altele o inhiba.
Bafta si sa alegeti varianta optima.

matusa

acum 13 ani

Daca sotia are inca ciclu, ea trebuie sa se protejeze daca nu vrea sa ramana insarcinata. Atata timp cat o femeie are menstruatie, ea poate ramane insarcinata. Sant femei care au ramas gravide la 50 de ani, in premenopauza. Poti sa o protejezi folosind prezervativ

Iuli

acum 13 ani

Pentru a scapa de aceste probleme, sotia isi poate lega trompele sau dvs va puteti face o vasectomie. Aceste interventii nu au riscuri si va confera o viata sexuala linistita. Altfel, sotia isi poate pune sterilet. Pentur a testa daca mai este fertila, poate cumpara din farmacie niste teste de ovulatie, isi calculeaza ziua teoretica a ovulatiei si face acele teste cateva luni. Daca sunt pozitive, este inca fertila. La aceasta varsta ar trebui sa mai fie fertila cel putin inca 5 ani. De aceea v-am recomandat aceste metode contraceptive.

Sanatate!

SorinVioras

acum 13 ani

Mai fratilor .... cred ca nu am fost eu destul de coerent in exprimare... sau am pretentii prea mari.....
Intrebarea era -Cum aflu eu daca mai pot procrea, nu pentruca i-mi doresc asta neaparat ...ci pentru a nu mai chinui biata femeie cu tot felul de metode contraceptive... pricepeti voi...???
Adicatelea.. daca nu mai sunt bun de procreat.. sa o pot face liber, Si prin ce metode medicale pot afla eu daca mai sunt bun de ceva .. sau NU... ?

Iuli

acum 13 ani

Dvs puteti afla daca mai puteti procrea printr-o simpla spermograma.

Iuli

acum 13 ani

In alta ordine de idei, un barbat normal poate procrea toata viata, asa ca va sfatuiesc sa va ganditi la metode contraceptive definitive daca nu va mai doriti copii. Oricum sper ca sotia la 43 de ani nu ia pastile anticonceptionale, deoarece i-ar putea fi fatale.

Sanatate!