Ce parere aveti despre ?

Infertilitate masculina

Postata de Utilizator11720791875 cu 2 luni in urma.

Bună ziua! Ce părere aveți despre rezultatul unei spermograma cu aceasta morfologie... Forme tipice:1, Forme atipice 99

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

Rezultatul spermogramei indica o situatie cunoscuta sub numele de teratozoospermie, adica prezenta unei rate mari a spermatozoizilor cu forme atipice. Forme tipice de 1% indica o problema, deoarece Organizatia Mondiala a Sanatatii recomanda un standard minim de 4%. Aceasta poate fi cauzata de o varietate de factori, cum ar fi varsta, stilul de viata, probleme genetice sau de mediu. De aceea, este recomandata o noua analiza pentru confirmare, precum si consultul unui specialist pentru investigatii suplimentare.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/medicina-interna

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Infertilitate-masculina/cauze-generale-ale-infertilitatii-masculine_621
https://sfatulmedicului.ro/Infertilitate-masculina/analiza-materialului-seminal-spermograma_9384