ce inseamna astenozoospermie

Infertilitate masculina

Postata de luminitas81 cu 12 ani in urma.

Buna seara, azi am luat analiza sotului (spermograma) de la laborator.Nu a avut cine sa-mi citeasca rezultatul,de aceea apelez la dvs.Rezultatul este ;volum:3,8 ml, culoare:opalescenta, ph:7,8, lichefiere:completa, Vascozitate:moderata,Concentratia:55mil/ml, Motilitatea:49%, Tip*(a+b+c=49%, a+b=29%) Morfologie(nr spermatozoizilor analizati:100),Forme normale :52%,forme anormale:48%,leucocite:

Raspunsuri (9)

Andrei

acum 12 ani

E buna spermograma...normal peste 50% mobilitate.

luminitas81

acum 12 ani

multumesc! o seara buna!

ioana

acum 12 ani

ce inseamna astenozoospermie?

andrei

acum 12 ani

buna seara!!!
va rog explicati mi ce inseamna oligozoospermie,astenozoospermie,hipersemie cu care abia am fost diagnosticat/
nr spermatozoizi pe ml 14.6 mil, mobili 69,9 %, imobili 30,1%
nr spermatozoizi functionali 3,5 mil
nr de spermatozoizi ejaculati 102,2 mil
nr de spermatozoizi functionali\\\\\\\\ ejaculat 24,5 mil
nu prea inteleg raspunsul analizei, va rog explicati mi si mie

Andrei

acum 12 ani

Asteno=mobilitate scazuta.

silvian

acum 11 ani

buna ziua,

silvian

acum 11 ani

buna,

Apel la lamurirea urmatorului rezultat de spermograma:
-volum sperma 2ml
-culoare galbui, vascos, opalescent
-timp lichefiere

marga

acum 10 ani

va rog frumos sa ma ajutati si pe mine sunt total dezinformata de analiza asta si nu stiu cum so inteleg da i bun sau nu am tot citit dar nici una nu seamana cu a lu sotu acum 3 zile am facut testul si are asa volum 4,5 ml . ph7,5. culoare gri opalescent verzui. vitalitate 55%. motilitate lineara A 10% . motilitate progresiva B25% . si motilitate moderata C20%. lichefiere30 min. Numar spermatozoizi ml 20lmil . Numar spermatozoizi ejaculat90 mil. Morfologie70 forma normala. Aglutinare prezenta va rog ajutatima sami dati un raspuns daca este buna

mihaela

acum 10 ani

Buna ziua, sotul meu a fost diagnosticat cu - oligo-astenozoopremie-paravispremie. Este posibil sa isi revina sau vom face un copil mai greu?