Ce analize putem face pentru a determina cauza?

Infertilitate masculina

Postata de stefM cu o luna in urma.

buna ziua!

in urma unei spermograme diagnosticul a fost astenozoospermie si leucocitospermie, ce analize suplimentare putem face pentru a determina daca sunt genetice sau dobandite?

multumesc anticipat

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

In urma unui astfel de diagnostic, este posibil sa fie necesare urmatoarele analize suplimentare:

1. Cultura de sperma - pentru a verifica daca exista o infectie care provoaca leucocitospermia.

2. Hormonii masculini - pentru a verifica daca exista o problema cu echilibrul hormonal care afecteaza spermatozoizii.

3. Ecografia scrotala - pentru a detecta orice anomalii fizice care ar putea fi cauza problemelor.

4. Analize genetice - pentru a determina daca astenozoospermia si leucocitospermia sunt cauzate de probleme genetice.

5. Biopsia testiculara - in cazuri rare, aceasta poate fi necesara pentru a exclude posibilitatea unei cancer testicular sau altor probleme.

Se recomanda sa discutati cu un specialist in urologie sau andrologie pentru a determina care dintre aceste investigatii sunt cele mai potrivite in cazul dumneavoastra.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/urologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Infertilitate-masculina/leucocitospermia-poate-fi-ameliorata-de-inhibitorii-cox-2_2090
sfatulmedicului.ro/Infertilitate-masculina/imbunatatirea-fertilitatii-masculine-5-modalitati-de-a-reduce-greutatea-_9971
sfatulmedicului.ro/Infertilitate-masculina/o-leguma-banala-sporeste-fertilitatea-barbatilor-iata-alimentul-care-cre_13028