Buna

Infertilitate masculina

Postata de viki06 cu 12 ani in urma.

Buna ziua.Sotul meu a fost diagnosticat cu oligizoospermie usoara si as vrea sa stiu ce tratament se ia ptr.aceasta boala si daca pot ramane insarcinata pe cale naturala.Am inceput un tratament cu branca ursului, are vreun efect?Va multumesc si astept raspuns...sunt disperataaa...

Raspunsuri (2)

Fish

acum 12 ani

Apelati la un medic in domeniu si lasati tratamentele cu buruieni.

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

oligospermie semnifica un numar sub 20mil spermatozoizi/ml din volumul analizat. acest rezultat trebuie comunicat medicului curant (medic urolog) specializat in probleme de feritilitate, pentru a decide investigatiile ulterioare (anticorpi antispermatozoizi), depistarea cauzelor de oligospermie (insuficienta tubulosertoliana, infectii genitale, posibile traumatisme, varicocel).