buna ziua

Infertilitate masculina

Postata de gina0688 cu 12 ani in urma.

Sotul meu a fost diagnosticat cu hipospermie cu astenospermie,ce tratamente ii trebuie pentru fertilitete?multumesc

Raspunsuri (2)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Hipoastenospermiile se caracterizeaza prin scaderea numarului de spermatozoizi, defecte de motilitate, de forma a acestora. medicul ginecolog sau endocrinolog poate solicita efectuarea anticorpilor antispermatozoizi,daca spermograma prezinta si aglutinari ale spermatozoizilor. O sarcina este posibila prin inseminare artificiala intrauterina sau fertilizare in vitro (se creeaza in laborator fuziunea gametilor si se implanteaza la nivel uterin , oul fecundat-zigotul)

gina0688

acum 12 ani

va multumesc din suflet