zilele fertile

Infertilitate feminina

Postata de andra L cu 12 ani in urma.

buna ziua asvrea sa stiu care sunt zilele fertile in care pot ramane insarcinata!va multumesc din suflet daca ma ajutati!

Raspunsuri (1)

Medic Epuran

acum 12 ani

Pentru calcularea perioadei fertile a unei femei este necesară cunoaşterea datei menstruaţiei şi durata ciclului menstrual (în cazul în care ciclul lunar este regulat). Deci, in cazul cu ciclul menstrual de 28 de zile, ovulatia are loc aproximativ in a 14-a zi (28 – 14 = 14). Ţinând cont perioada maximă de supravieţuire a spermatozoizilor (aceştia pot trai în uter si in trompele uterine până la 4-5 zile) şi de perioada in care ovulul este viabil (care se termină la 1-2 zile dupa ovulaţie), între ziua 9-a şi ziua a 16-a cresc şansele ca o femeie să rămână insarcinata.
În cazul ciclului neregulat este mai dificil de stabilit perioada fertilă deoarece nu se va cunoaşte cu exactitate durata ciclului menstrual ce va începe (unul din cele 2 elemente importante ale problemei)