trompe infundate

Infertilitate feminina

Postata de MembruMobileApp15033021031273 cu 10 ani in urma.

Buna seara, as vrea daca puteti sa ma ajutati si pe mine in interpretarea hsg:
- aspect normal al micului bazin, fara calificari anormale sau corpi straini radioopaci
- canal cervical cu contururi nete, de lungime si calibru normale
- uterul anteversat, cu contururi nete, forma si distensibilitate normale, fara defecte de umplere
- trompele uterine cu traiect sinuos, normal calibrate, omogen opacifiate
- substanta de constrast se acumuleaza in jurul ostiumului, bilateral, fara a difuza mai departe in cavitatea peritoneala
Concluzii: Proba cotte"blocata" bilateral, posibil prin procese inflamatorii cronice

Raspunsuri (1)

tarlea diana

acum 9 ani

Buna ziua va rog frumos ce tratamnet sa urmez ptr. trompe infundate am 41 de ani va multumesc