trompe infundate

Infertilitate feminina

Postata de gabi_79 cu 11 ani in urma.

buna... am 33 ani, in urma unei HSG mi s-au descoperit ambele trompe infundate beton si noduli fibromatosi. as dori sa stiu daca e sa fac laparascopie am sanse sa raman naturall sau numai prinFIV deoarece dr mi-a spus ca cu asa trompe singura varianta e FIV-ul deoarece sunt distrusi si cilii din trompe care au rolul de a transporta ovulul in uter, ovulul ramanand in trompa se formeaza extrauterina, pentru nodulii fibromatosi exista tratament?

Raspunsuri (4)

Corina

acum 11 ani

E foarte greu sa imi exprim parerea necunoscandu-va istoricul medical. Cred ca medicul dumneavoastra stie cel mai bine cum stau lucrurile in sfera genitala si va sfatuiesc sa aveti incredere in el sau sa cereti o a doua opinie de la un medic care se ocupa de partea asta de patologie. Nu va pierdeti speranta si va urez sa obtineti o sarcina sanatoasa!

gabi_79

acum 11 ani

Buna ziua. nu am ramas niciodata insarcinata, de cinci ani nu mai iau anticonceptionale, de curand am facut histerosalpingografie si mi-a iesit trompe obturate amplu. as dori sa imi spuneti ce se poate face in acest caz. am 34 de ani

Corina

acum 11 ani

O varianta ar fi o incercare de permeabilizare a trompelor sau fertilizarea in vitro. Gasiti un ginecolog bine pregatit si mult succes!

gabi

acum 11 ani

buna.am obstructie bilaterala a trompelor si nodul fibromatoas submucos si mi s-a recomandat histeroscopie. va rog sa imi spuneti daca in cadrul histeroscopiei se pot permeabiliza trompele,sau exista riscul ca acestea sa ramana in continuare obturate? nodulul fibromatos submucos poate fi tratat chirurgical in cadrul aceleiasi operatii sau doar examinat?