trompe infundate

Infertilitate feminina

Postata de cristana cu 14 ani in urma.

am fost la doctor, si mi-a spus acum ca am trompele infundate.va rog frumos daca a mai facut cineva aceasta procedura, cum se face ?ce inseamna?ce urmari are?cum se simte va rog frumos raspundeti-mi.

Raspunsuri (57)

Elena B

acum 14 ani

Din cate am auzit ti se aplica un tratament pt desfundarea trompelor. Urmarea acestuia este ca vei putea avea copii.Du-te fara teama la medic, suporta orice tratament pt ca un copil merita orice sacrificiu...Sanatate si succes!!

ionica

acum 14 ani

Buna cristana,

Cum a depistat medicul ca ai trmompele infundate? Ce interventie ai facut?

mirela

acum 11 ani

mergi la ginecolog si el aty da trimitere ca sa vezi daca sunt an fundate sau nu

PT MARIANA ANA

acum 14 ani

BUNA MARIANA.AM FOST LA DOCTOR MI-A FACUT COGRAFIE VAGINALAI A VAZUT CA TROMPELE SUNT INFUNDATE.SI MI-A SPUS CA ASTA AR FI URMATORUL PAS,SI CA MA INTERNEZ O ZI IN SPITALMENTIONEZ CA URMEZ SI TRATAMENT.PE MINE MA INTERESEAZA DACA A FACUT CINEVA ACEASTA INTERVENTIE.SA IMI DEA MAI MULTE DETALII.VA ROG FRUMOS

ionica

acum 14 ani

Draga mea,

Prin ecografia de care vb nu are cum sa vada medicul daca ai trompele permiabile sau nu. Vb din proprie experienta. Ori medicul la care mergi nu este bun si vrea sa-ti ia niste bani sau... Tu decizi ce vei face in continuare, dar iti spun cu siguranta ca nu ecografia vaginala arata ce fel de trompe ai. Multa bafta!!!

mary

acum 11 ani

nu poate sa vada cu ecograf vaginal trebuie sa iti faca laparoscopie doar asa se verifica 100 la 100 daca sunt infundate eu am facut in suedia si asa ma u verificat daca sunt infundate dar am auzit si ca este implant de trompe ca sa poti sa faci un bebe eu vreau sa incerc acuma ptr ca eu am facut 3 fiv si nimic asa ca o sa incerc cu implant sper sa fie bn succes

Liliana

acum 10 ani

Buna Mary, Vreau sa te intreb unde faci implantul si cat costa in moldoa nu am auzit de asa ceva am si eu aceeasi problema trompele sunt infundate chiar si dupa laproscopie.

cristina tudora

acum 10 ani

da eu am facut operatia la paroscopie dar nu e nimik sigur adik exista risdcul de a se infunda fff repede

daniela

acum 14 ani

va rog sa imi zice-ti daca stiti doamne care au sau au avut clamydia si au nascut?copii sunt sanatosi?eu am aceasta bacterie si nu pot ramane insarcinata...pacat

luana

acum 13 ani

buna si eu am avut clamydia si am tratato se poate trata dar nu stiu daca afecteaza copilul fiinca nu am inca copii..sper ca am putut ajuta

gabita

acum 13 ani

dupa ce a pierdut doua sarcini in luni mici,in urma fertilizarii in vitro cumnata mea e gravida in luna mare(a trecut de perioada critica)si asta tot in urma unei a 3 -a fertilizari.si ia pastile in timpul sarcini.poti doar cu fertilizare si tratament in timpul sarcini.asta din ce am vazut la ea pt ca nu stiu din alta parte.succes

CRISTANA

acum 14 ani

DRAGA DANIELA,IMI PARE TARE RAU, SINCER NU STIU PE NIMENI IN CAZUL TAU.DAR CHIAR NU SE POATE FACE UN TRATAMENT CEVA?CHIAR E PACAT.TE PUP MULTA BAFTA

cristana

acum 14 ani

AM SI EU O INTREBARE, OARE ACEST TRATAMENT PE CARE IL LUAM A DAT REZULTATE LA CINEVA?LA MAJORITATEA SE ASEAMANA TRATAMENTUL,NU STIU EU UNA NU MAI AM RABDARE, IMI DORESC ENORM UN BEBE.VA PUP, MULTA BAFTA LA TOATE!!!

anna bejan

acum 14 ani

Am fost la medic si mi-a spus ca am dereglari hormonale am inceput a folosi acest medicament si-mi da dureri la ficat.ce trebuie sa fac ?poate trebuie sa folosesc alt fel de medicamente?

anna bejan

acum 14 ani

poate cineva sa-mi raspunda la intrebarile mele? .BAFTA.

CRISTANA

acum 14 ani

PT ANA BEJAN,EU DE CAND IAU TRATAMENTUL MA DOARE F TARE CAPUL, DEOCAMDATA CU FICATUL NU AM TREABA, DOAR CA DORM MULT.TE PUP ANA

oana

acum 14 ani

PENTRU CRISTANA..... pentru a depista daca ai trompele infundate se face o analiza care se numeste histerosalpingografie si consta in injectarea(prin vagin) sub presiune a unei substante de contrast urmate de radiografii succesive prin care se observa inaintarea substantei in trompe. Daca aceasta se intrerupe la un moment data inseamna ca in locul respectiv trompa este infundata.In unele cazuri in timpul analizei se pot desfunda trompele dar acesta este numai o analiza nu un tratament.Eate o analiza destul de precisa dar foarte dureroasa( acum depinde si de persoana ,bine ar fi daca ai lua si un calmant inainte )La ecograf nu se poate vedea daca trompele sunt permeabile sau nu .In afara de histerosalpingografie se mai poate face o operatie laparoscopica in care se poate observa starea trompelor dar si se pot rezolva problemele legate de permeabilitate ( de ex. adrentele care se pot rezolva numai cu operatie).Din punctul meu de vedere e cea mai indicata(depinde ce hotaraste si medicul tau) ,este ceva mai grea dar rezolvi odata pentru totdeauna acesta problema.Daca esti din Bucuresti poti rezolva la Spit. Militar la dr. Niculesu Nicolae ,este foarte bun si serios.... Pentru un copil se merta sa faci orice .Multa sanatate!!!!

mariandreita

acum 14 ani

CE MEDIC IDIOT VEDE DACA TU AI TROMPELE INFUNDATE DINTR-O SIMPLA ECOGRAFIE ? SAU POATE NU AI INTELES TU BINE .

CRISTANA

acum 14 ani

MEDICUL MEU NU MI-A SPUS DIN ECOGRAFIE CA TROMPELE SUNT INFUNDATE,CI CA ASTA AR FI URMATORUL PAS PE CARE AR TREBUI SA IL FAC.IDIOT SAU NU SA STI CA FACE TREABA BUNA PANA ACUM SUNT F MULTUMITA DE EL

cristana

acum 14 ani

multumesc mult oana.multa sanatate

Pag 1 din 3