trompe infundate FIV esuat

Infertilitate feminina

Postata de adriana monica13 cu 11 ani in urma.

buna,
anul trecut am trecut printr-o histeroscopie si laparoscopie exploratorie, diagnosticul fiind sterilitate primara/sindrom aderential si hidrosalpinx bilateral iar raspunsul suna asa:
''''Histeroscopic s-a decelat o cavitate uterina cu aspect normal, se vizualizeaza ostiumurile tubare bilateral care insa nu prezinta pasaj. Laparoscopic, la inspectia cavitatii peritoneale se constata un sindrom aderential major ce cuprinde ambele anexe. S-a practicat adezioloza si eliberarea din aderente a salplingelor ce prezinta hidrosalplinx bilateral, mai accentuat la nivelul trompei drepte. S-a practicat incizie larga si drenaj al hidrosalinxului dr, controlul hemostazei, lavaj, drenaj peritoneal.''''
Ce s-a intamplat?
Am urmat procedura FIV, insa rezultatul a fost negativ. Oare pot sa-mi indeplinesc visul de a avea un bebe?

Raspunsuri (2)

Corina

acum 11 ani

Nu va descurajati! Cred ca mai puteti repeta fertilizarea in vitro. Va doresc mult succes in obtinerea unei sarcini!

Doctorulstietot

acum 10 ani

Cu hidrosalpinx bilateral nu exista posibilitatea de a avea o sarcina spontana . Dupa o FIV esuata faci o pauza pt refacerea organismului .Pt urmatoarea te gindesti , trebuie luate in calcul si riscurile.