Tratamentul cu arefam influeanteaza analiza progesteronului?

Infertilitate feminina

Postata de Loredana1010 cu 7 ani in urma.

Buna ziua! Incerc sa raman insarcinata si medicul endocrinolog mi-a recomandat sa fac analize hormonale in zilele 3,14 si 21,dar medicul ginecolog mi-a recomandat sa iau Arefam din ziua 15-24.Arefamul influenteaza rezultatul analizei de progesteron din ziua 21?
Va multumesc!

Raspunsuri (2)

Dr. Diana Enachescu

acum 7 ani

Arefam este un preparat hormonal care contine progesteron - un hormon sexual feminin. Deci utilizarea acestui medicament poate influenta rezultatele dozarilor hormonale.

Loredana1010

acum 7 ani

Va multumesc pentru raspuns!Dumneavoastra ce ma sfatuiti sa fac?sa intrerup tratamentul luna aceasta pt a face analizele sau sa-l iau in continuare?