tratament ureaplasma

Infertilitate feminina

Postata de lili72 cu 14 ani in urma.

am fost diagnostica cu ureaplasma in urma unor analize de secretie. Am procurat medicamentul Josamycine (aflat in antibiograma - sensibil). Problema este ca nu stiu modul de administrare si perioada tratamentului. Mentionez ca nu sunt insarcinata. Ma poate ajuta cineva? A urmat cineva tratament cu acest medicament?

Raspunsuri (2)

Sheila

acum 14 ani

Nu poti suna doctorul sa-l intrebi sau la farmacie? in mod normal ar trebui sa scrie pe reteta

Adrienne

acum 14 ani

Te poti uita pe net, gasesti prospectul. Trebuie sa aiba o mesura care echivaleaza cu 150mg. Adultii trebuie sa ia 1-2g/zi, daca medicul nu a spus altfel. Deci,daca 1g are 1000mg, atunci,ar fi normal 6 mesuri pe zi,in 3 doze. Sau,la 2g, inseamna 12 mesuri de 150mg/zi in trei prize. Tratamentul se face cel putin 10 zile. Flaconul cu suspensie se va agita putin si se ia intre mese .Oricum trebuie facute din nou toate analizele ,sa vezi daca te-ai vindecat.