Tratament cu Duphaston

Infertilitate feminina

Postata de mariandreita cu 11 ani in urma.

Buna ziua.Am fost diagnosticata cu insuficienta de faza luteala si am primit tratament ,Duphaston , 2 comprimate /zi , din ziua 16 timp de 10 zile , timp de 3 luni .Problema mea vine din patarea care survine inca din ziua 7-8 de administrare.In prospect apare ca sangerare de privatie , care poate fi eliminata prin cresterea dozei .Ce ma sfatuiti sa fac ?Astept un bebe de 5 ani .Multumesc anticipat .

Raspunsuri (2)

Doctorulstietot

acum 10 ani

Este necesara o echografie endovaginala pt a preciza starea ovarelor, dozari hormonale pt functia ovariana . In functie de datele obtinute se face terapie cu gemoterapie ( efectul se instaleaza lent dar de durata) si o reechilibrare metabolica care va avea ca efect o reechilibrare hormonala.

Aurelia

acum 10 ani

Buna seara,am pe mama de 57 de ani. A fost diagnosticata cu neoplasm drept. A facut 6 sedinte de chimioterapie cu citostatice. Dupa a 4 a sedinta i-a aparut o scurgere maronie si are un miros urat. Mentionez ca e in menopauza de 5 ani. Intrebarea mea,este normal sa aiba scurgerile astea?