titlu intrebare

Infertilitate feminina

Postata de elysse25 cu 13 ani in urma.

ce operatii sau tratamente se pot face pt desfundarea trompelor uterine?

Raspunsuri (1)

Medic Epuran

acum 13 ani

Operaţia în caz de trompe uterine înfundate se numeşte histerosalpingografie, prin care se injectează sub presiune prin colul uterin o substanţă de contrast ce trece prin trompe şi vizualizează radiologic dacă sunt înfundate şi deasemenea le desfundă.
De asemenea există laparoscopia care este un tip de intervenţie chirurgicala care ajută la curăţarea şi desfundarea trompelor. În timpul acestei intervenţii se face anestezie, apoi se face o incizie foarte mică la nivelul abdomenului. Trompele sunt curaţate şi la sfârşitul procedurii se injectează albastru de metil prin colul uterin, pentru a se constata succesul interventiei.
Dacă există aderenţe care cudeaza trompele, există posibilitatea ca eliberarea aderenţelor să fie suficientă pentru revenirea permeabilităţii trompelor. În această situaţie se foloseşte salpingectomia şi neosalpingostomia.